Tartalomjegyzék
A mák hatása évszázadok óta ismert. Őshazája Közép-Ázsia, és a mediterrán vidékek, de napjainkra szinte az egész világon termesztik. Hazánkban is hosszú évszázadok óta ismert a boglárkavirágúak rendjébe, mákfélék családjába tartozó növény. Két fajtája létezik az ipari- és az étkezési mák. A hazánkban gyógynövényként számontartott növény már a népi gyógyászatban is jelentős helyet foglalt el. Gubójából teát készítettek, mely nyugtató, fájdalomcsillapító hatással bírt. Kisgyerekeknek is adták.
Mák felhasználása
Felhasználása elsősorban máktöltelékként ismert süteményekbe és leginkább ünnepek körül kerül előtérbe. De a mákolaj alapanyaga is, mely préselése során máklisztet is készítenek belőle, ami nem azonos a finomra őrölt darált mákkal. Talán kevesen tudják, de zamatos, kellemes aromájú likőr is készíthető belőle. Nemcsak az élelmiszeripar, de a kozmetikaipar is használja és a gyógyszeripar egyik fontos alapanyaga is.
Mák vitamin tartalma
A mák nemcsak nagyon finom, de nagyon egészséges is. Rendkívül gazdag vitaminokban – különösen B-, és E-vitaminban –, ásványi anyagokban, (főleg vas, kalcium, foszfor, kálium, magnézium) és rostban is. De növényi zsírsavakat, aminosavat is tartalmaz. Rendszeres fogyasztásával sokat tehetünk az egészségünk megőrzéséért és számos betegség kialakulásának kockázatát is csökkenthetjük.
Mák hatása
A telítetlen zsírsav összetétele miatt segít megelőzni a trombózis és embólia kialakulását. benne található vitamE-vitaminnak köszönhetően antioxidáns, sejtvédő és a C-vitamin tartalmánál fogva az immunerősítésben is segítség. Az öregedési folyamatokat is lassítja. Valamint tartalmaz omega-3 zsírsavakat is.
Magas rost tartalma segítség az éhségérzet csökkenésénél és az anyagcsere megfelelő működésénél egyaránt. Jelentős béltisztító hatása van.
Továbbá:
- javítja az agy működését
- növeli a szellemi teljesítőképességet
- nyugtatja az idegeket
- segíti a pihentető alvást
- lassítja a csontszövetek leépülését és segíti újjáépülésüket
- segíti az emésztést, a zsírégetést egyaránt
- hatékony a székrekedés megelőzésében, magas rost tartalmának köszönhetően
- gyorsítja az anyagcserét
- szabályozza a vér megfelelő koleszterinszintjét
- lassítja az öregedési folyamatokat
- segít a megfelelő vérnyomás beállításában
Gyógyászati javallatok:
- vegetáriánus, paleo étrend
- alultápláltság
- nagy energiafelvételt igénylő élethelyzetek (várandósság, szoptatás, lábadozás, intenzív sportolás, fizikai- és szellemi megterhelés)
- ásványianyag hiány
- idegrendszeri megbetegedések
Mák hatása – negatív
A számos jótékony tulajdonsága mellett érdemes tudni, hogy magas energiatartalma miatt igen tápláló, ezért naponta ne fogyasszunk kb. 2-3 evőkanálnál többet.
Ritkán, de allergizálhat is!
Mák ideális fogyasztási módjai:
- darált mák – süteményekbe, házi édességek készítéséhez, tésztára
- szemes mák – péksüteményekre, kenyérre szóratként
- mákliszt – gluténmentes táplálkozáshoz, darált mák helyettesítésére
- mákolaj – sütésre, főzésre, salátákhoz vagy önmagában is
- máktej – ételek, sütemények, zabkásák ízesítésére
A máktej hatékony segítség a csontok és fogak erősítésében, ugyanis rendkívül magas a kalciumtartalma. Így nemcsak kismamák, de változókorban lévő nők étrendjének is remek kiegészítője lehet. Ráadásul a laktózérzékenységben szenvedők is fogyaszthatják.
Vissza a kategória cikkeihez
https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1k