Mákolaj

A mákolaj alapanyaga az Európában ismert szürkés színű mák. A mák ugyanis lehet fehér is. Bár ez a más néven indiai- vagy ázsiai mák hazánkban nem olyan ismert. Összetételét tekintve hasonló, mint az európai, de nagyobb mennyiségben vannak benne jelen a vitaminok és ásványi anyagok. Az íze pedig kicsit a dióéra emlékeztető.

Az olaj jellemzően hidegen sajtolással készül a legjobb alapanyagok felhasználásával. Feldolgozása hidegen sajtolással történik. A mák rendkívül egészséges, számos – a szervezet számára hasznos – vitamint, ásványi anyagot és rostot is tartalmaz. Bár hazánkban jellemzően népszerű sütemény ízesítő is, számos módon feldolgozásra kerül.

Mákolaj

A mákolaj tehát hidegen történt sajtolással kerül előállításra. Íze kellemesen mákos-mandulás, lágy, használata során édeskés ízt ad az ételeknek is. Kiváló salátákhoz, de sütemények, palacsinta készítéséhez egyaránt. De önmagában is fogyasztható. A kozmetika- és szépségiparban is használatos.  

A zsíroknak fontos szerepe van az egészséges étkezésben, étrendben, ezért sem tanácsos teljesen zsírmentesen étkezni. Ugyanis nemcsak energiaforrás a szervezet számára, de esszenciális zsírsavak forrása is. De nem minden zsír egyforma. Vannak ugyanis egészségesebb és kevésbé egészséges fajták.

A telített zsírsavak szobahőmérsékleten jellemzően szilárd halmazállapotúak. Elsősorban állati eredetűek – például disznó- vagy kacsa zsír – de ide tartozik a pálma- vagy kókuszolaj, illetve a tejből vagy tejtermékekből származó zsírok is, mint például a sajt.

A telítetlen zsírsavak inkább folyékonyak szobahőmérsékleten is. Ilyen például sok növényi olaj – olívaolaj, avokádó olaj – illetve a különböző olajos magvak és a belőlük sajtolt olajok, mint például a mogyoró-, szezám-, vagy mandulaolaj is.

Mákolaj hatása

Az általános javaslat, hogy fogyasszuk, de csak mértékkel. Érdemes odafigyelni arra, hogy a napi kalóriabevitelünknek mindössze 5-6%-át tegyék ki a telített zsírok. Ez hozzávetőlegesen 1,3 dkg-nak felel meg.

A mákolaj csontritkulással kapcsolatos hatásai erősen ellentmondásosak. Mert bár a mák számos – a csontritkulás ellen is hatékony – ásványi anyagot tartalmaz, ez már az olajban nem található meg.

A mákolajnak magas zsírsavtartalma miatt fontos szerepe van a bőr védelmében és a szárazság megszüntetésében. Erősíti az immunrendszert, de csökkenti a koleszterinszintet is, valamint hozzájárul a szívkoszorúér-betegségek kockázatának csökkentéséhez.Emésztési problémák esetén is hatékony.

Hatása az agyra:

  • stresszoldó
  • fokozza az agy teljesítményét
  • nyugtató hatású
  • csökkenti az idegek fájdalmát
  • segít a nyugodt alvásban

Bőrápolás esetén használható masszázsolajként is.

Rendszeres használata esetén:

  • puhítja a bőr felületét
  • visszaadja a bőr rugalmasságát
  • lassítja a bőr öregedését
  • felgyorsítja a sebgyógyulást
  • segít a ráncok kialakulásának késleltetésében
  • hidratálja és megőrzi a bőr nedvességtartalmát és még zsíros bőr esetén is alkalmazható, mivel nem tömíti el a pórusokat

Sütésre, főzésre is használhatjuk. Vásárolni már nemcsak a bioboltokban tudjuk, a nagyobb bevásárlóközpontokban, élelmiszerüzletek polcain is megtalálható. De számos webshopban is a meg tudjuk rendelni, akár közvetlenül termelőktől is.

Grapoila mákolaj és szőlőmagliszt:

Vissza a kategória cikkeihez

https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1k

error: Védett tartalom